Vishay/BCcomponents VKP222MCQEJ0KR
VKP222MCQEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKP222MCQEJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP222MCQEJ0KR.pdf
Availability of VKP222MCQEJ0KR
QUANTITY
VKP222MCQEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP222MCQEJ0KR
Internal Part NumberEIS-VKP222MCQEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKP
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP222MCQEJ0KR
Related LinksVKP222M, VKP222MCQEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP222MCQEJ0KR Details Description
Related parts for VKP222MCQEJ0KR
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SYNTH FREQ 1.3GHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf