Vishay/BCcomponents VKP332MCQDRTKR
VKP332MCQDRTKR picture photo
Mfg. Part Number
VKP332MCQDRTKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP332MCQDRTKR.pdf
Availability of VKP332MCQDRTKR
QUANTITY
VKP332MCQDRTKR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP332MCQDRTKR
Internal Part NumberEIS-VKP332MCQDRTKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKP
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP332MCQDRTKR
Related LinksVKP332M, VKP332MCQDRTKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP332MCQDRTKR Details Description
Related parts for VKP332MCQDRTKR
JUMPER-H1504TR/A2015L/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A PCB R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT DEV STRATIX VGX W/ QII datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf