CUI Inc. VLED15-230-700
VLED15-230-700 picture photo
Mfg. Part Number
VLED15-230-700
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 16-24V 700MA
Datasheet Download
VLED15-230-700.pdf
Availability of VLED15-230-700
QUANTITY
VLED15-230-700 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLED15-230-700
Internal Part NumberEIS-VLED15-230-700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVLED15 AC-DC LED Power Supply
RoHS InformationVLED15 Series Cert of Compliance
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelVLED15-230-700
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesVLED15
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)176VAC
Voltage - Input (Max)265VAC
Voltage - Output16 ~ 24 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)17W
Voltage - Isolation-
DimmingELV, Triac
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLED15-230-700
Related LinksVLED15-, VLED15-230-700 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VLED15-230-700 Details Description
Related parts for VLED15-230-700
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 192VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 4' NM NM datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 8MM datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 1000 FT GY datasheet.pdf