TDK Corporation VLF12060T-100M6R2
VLF12060T-100M6R2 picture photo
Mfg. Part Number
VLF12060T-100M6R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 6.2A 16 MOHM SMD
Datasheet Download
VLF12060T-100M6R2.pdf
Availability of VLF12060T-100M6R2
QUANTITY
VLF12060T-100M6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF12060T-100M6R2
Internal Part NumberEIS-VLF12060T-100M6R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating6.2A
Current - Saturation6.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF12060T-100M6R2
Related LinksVLF12060, VLF12060T-100M6R2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF12060T-100M6R2 Details Description
Related parts for VLF12060T-100M6R2
Connector Plug Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC CESOP PROCESSOR 552PBGA datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf