TDK Corporation VLF252012MT-100M
VLF252012MT-100M picture photo
Mfg. Part Number
VLF252012MT-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 780MA 410 MOHM
Datasheet Download
VLF252012MT-100M.pdf
Availability of VLF252012MT-100M
QUANTITY
VLF252012MT-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252012MT-100M
Internal Part NumberEIS-VLF252012MT-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating780mA
Current - Saturation410mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252012MT-100M
Related LinksVLF25201, VLF252012MT-100M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252012MT-100M Details Description
Related parts for VLF252012MT-100M
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X10X2-1/4 datasheet.pdf
RESISTOR 5.6K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN SMC MALE datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf