TDK Corporation VLF252012MT-6R8M-CA
VLF252012MT-6R8M-CA picture photo
Mfg. Part Number
VLF252012MT-6R8M-CA
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 504MA 340 MOHM
Datasheet Download
VLF252012MT-6R8M-CA.pdf
Availability of VLF252012MT-6R8M-CA
QUANTITY
VLF252012MT-6R8M-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252012MT-6R8M-CA
Internal Part NumberEIS-VLF252012MT-6R8M-CA
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VLF-M-CA
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating504mA
Current - Saturation560mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252012MT-6R8M-CA
Related LinksVLF252012, VLF252012MT-6R8M-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252012MT-6R8M-CA Details Description
Related parts for VLF252012MT-6R8M-CA
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN FML 80POS 4ROW SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LGH-1 LEAD SGL END POS STOP datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf