TDK Corporation VLF252015MT-1R5N
VLF252015MT-1R5N picture photo
Mfg. Part Number
VLF252015MT-1R5N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.58A 39 MOHM
Datasheet Download
VLF252015MT-1R5N.pdf
Availability of VLF252015MT-1R5N
QUANTITY
VLF252015MT-1R5N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252015MT-1R5N
Internal Part NumberEIS-VLF252015MT-1R5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating2.58A
Current - Saturation1.02A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)39 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252015MT-1R5N
Related LinksVLF25201, VLF252015MT-1R5N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252015MT-1R5N Details Description
Related parts for VLF252015MT-1R5N
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE HV 10-LLP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1FLUID+6LV PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-S4 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A TO-3 datasheet.pdf