TDK Corporation VLF403212MT-6R8M
VLF403212MT-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
VLF403212MT-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.33A 180 MOHM
Datasheet Download
VLF403212MT-6R8M.pdf
Availability of VLF403212MT-6R8M
QUANTITY
VLF403212MT-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF403212MT-6R8M
Internal Part NumberEIS-VLF403212MT-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.33A
Current - Saturation1.09A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF403212MT-6R8M
Related LinksVLF40321, VLF403212MT-6R8M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF403212MT-6R8M Details Description
Related parts for VLF403212MT-6R8M
IDC CABLE - MSR26K/MC26G/MPD26K datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf