TDK Corporation VLF504012MT-3R3M
VLF504012MT-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
VLF504012MT-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.47A 74 MOHM
Datasheet Download
VLF504012MT-3R3M.pdf
Availability of VLF504012MT-3R3M
QUANTITY
VLF504012MT-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF504012MT-3R3M
Internal Part NumberEIS-VLF504012MT-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.47A
Current - Saturation2.13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)74 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.157" W (5.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF504012MT-3R3M
Related LinksVLF50401, VLF504012MT-3R3M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF504012MT-3R3M Details Description
Related parts for VLF504012MT-3R3M
KIT CAP CERM HI FREQ 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWR SEQUENCE 4CH 24-QFN datasheet.pdf
PWR SPLY MEDICAL 5V 3A 15W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
MOD INSERT 2PORT WHITE datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf