TDK Corporation VLM10555T-2R5M8R0-2H
VLM10555T-2R5M8R0-2H picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-2R5M8R0-2H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 8A 7.71 MOHM SMD
Datasheet Download
VLM10555T-2R5M8R0-2H.pdf
Availability of VLM10555T-2R5M8R0-2H
QUANTITY
VLM10555T-2R5M8R0-2H Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-2R5M8R0-2H
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-2R5M8R0-2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VLM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating8A
Current - Saturation15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-2R5M8R0-2H
Related LinksVLM10555T-, VLM10555T-2R5M8R0-2H Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-2R5M8R0-2H Details Description
Related parts for VLM10555T-2R5M8R0-2H
CONN PLUG 140POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 3.5GHZ 16DBI SSMB datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf