Vishay Semiconductor/Opto Division VLMS3000-GS08
VLMS3000-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLMS3000-GS08
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMS3000-GS08.pdf
Availability of VLMS3000-GS08
QUANTITY
VLMS3000-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMS3000-GS08
Internal Part NumberEIS-VLMS3000-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2.8mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMS3000-GS08
Related LinksVLMS30, VLMS3000-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMS3000-GS08 Details Description
Related parts for VLMS3000-GS08
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
BLADE 630 REPLCMNT PUNCHDWN TOOL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 14" 6S FIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf