Vishay Semiconductor/Opto Division VLMS30J1L2-GS18
VLMS30J1L2-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMS30J1L2-GS18
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMS30J1L2-GS18.pdf
Availability of VLMS30J1L2-GS18
QUANTITY
VLMS30J1L2-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMS30J1L2-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMS30J1L2-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating11mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMS30J1L2-GS18
Related LinksVLMS30J, VLMS30J1L2-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMS30J1L2-GS18 Details Description
Related parts for VLMS30J1L2-GS18
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
PROFIBUS FEMALE CONN - MALE CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf