Vishay Semiconductor/Opto Division VLMY3001-GS18
VLMY3001-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMY3001-GS18
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMY3001-GS18.pdf
Availability of VLMY3001-GS18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VLMY3001-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMY3001-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMY3001-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating13mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMY3001-GS18
Related LinksVLMY30, VLMY3001-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMY3001-GS18 Details Description
Related parts for VLMY3001-GS18
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER 2CH 4V 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABL SC/ST 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 6W datasheet.pdf