TDK Corporation VLP5610T-2R7M1R0
VLP5610T-2R7M1R0 picture photo
Mfg. Part Number
VLP5610T-2R7M1R0
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 1.05A 170 MOHM
Datasheet Download
VLP5610T-2R7M1R0.pdf
Availability of VLP5610T-2R7M1R0
QUANTITY
VLP5610T-2R7M1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLP5610T-2R7M1R0
Internal Part NumberEIS-VLP5610T-2R7M1R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
Standard Package3,000
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.26A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLP5610T-2R7M1R0
Related LinksVLP5610T, VLP5610T-2R7M1R0 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLP5610T-2R7M1R0 Details Description
Related parts for VLP5610T-2R7M1R0
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH TQFP64-8 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf