Vishay Semiconductor/Opto Division VLPC0601A2
VLPC0601A2 picture photo
Mfg. Part Number
VLPC0601A2
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED MODULE STRIP WHITE
Datasheet Download
VLPC0601A2.pdf
Availability of VLPC0601A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VLPC0601A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLPC0601A2
Internal Part NumberEIS-VLPC0601A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLPTN OMV-793-2014 Rev. 0 18/Nov/2014
PCN Assembly/OriginOMV-752-2014-Rev-0 25/Jul/2014
Standard Package24
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
Series-
PackagingBox
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K ~ 7000K
Wavelength-
ConfigurationLinear Light Strip
Flux @ Current/Temperature - Test1050 lm (Typ)
Current - Test700mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)21V
Lumens/Watt @ Current - Test71 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
Features-
Size / Dimension240.00mm L x 10.50mm W
Height4.50mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLPC0601A2
Related LinksVLPC0, VLPC0601A2 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLPC0601A2 Details Description
Related parts for VLPC0601A2
RES SMD 4.7 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
OPTO SENSOR 5MM LT/DARKON TRANS datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 150V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 400MA DO213 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf