TDK Corporation VLS201610CX-150M
VLS201610CX-150M picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610CX-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 540MA 1.258 OHM
Datasheet Download
VLS201610CX-150M.pdf
Availability of VLS201610CX-150M
QUANTITY
VLS201610CX-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610CX-150M
Internal Part NumberEIS-VLS201610CX-150M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-CX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating540mA
Current - Saturation440mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.258 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package2016
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610CX-150M
Related LinksVLS20161, VLS201610CX-150M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610CX-150M Details Description
Related parts for VLS201610CX-150M
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 12V 5.0V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 600MM 12-24V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 835MA 167 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf