TDK Corporation VLS201610CX-2R2M
VLS201610CX-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610CX-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.53A 163 MOHM
Datasheet Download
VLS201610CX-2R2M.pdf
Availability of VLS201610CX-2R2M
QUANTITY
VLS201610CX-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610CX-2R2M
Internal Part NumberEIS-VLS201610CX-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-CX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.53A
Current - Saturation1.31A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)163 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package2016
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610CX-2R2M
Related LinksVLS20161, VLS201610CX-2R2M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610CX-2R2M Details Description
Related parts for VLS201610CX-2R2M
PC BOARD COPPER CLAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 5POS 7MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
22UF 63V 5X11 datasheet.pdf