TDK Corporation VLS201610HBX-100M-1
VLS201610HBX-100M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610HBX-100M-1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 650MA 768 MOHM
Datasheet Download
VLS201610HBX-100M-1.pdf
Availability of VLS201610HBX-100M-1
QUANTITY
VLS201610HBX-100M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610HBX-100M-1
Internal Part NumberEIS-VLS201610HBX-100M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating650mA
Current - Saturation610mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)768 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610HBX-100M-1
Related LinksVLS201610, VLS201610HBX-100M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610HBX-100M-1 Details Description
Related parts for VLS201610HBX-100M-1
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf