TDK Corporation VLS201610HBX-R68M-1
VLS201610HBX-R68M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610HBX-R68M-1
Brief Description
FIXED IND 680NH 2.47A 53 MOHM
Datasheet Download
VLS201610HBX-R68M-1.pdf
Availability of VLS201610HBX-R68M-1
QUANTITY
VLS201610HBX-R68M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610HBX-R68M-1
Internal Part NumberEIS-VLS201610HBX-R68M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
Material - CoreFerrite
Inductance680nH
Tolerance±20%
Current Rating2.47A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)53 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610HBX-R68M-1
Related LinksVLS201610, VLS201610HBX-R68M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610HBX-R68M-1 Details Description
Related parts for VLS201610HBX-R68M-1
NUT DRIVER HEX SOCKET 11MM 9.57" datasheet.pdf
CONN HOUSING 18POS .100 DL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf