TDK Corporation VLS252008ET-100M
VLS252008ET-100M picture photo
Mfg. Part Number
VLS252008ET-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 410MA 1.232 OHM
Datasheet Download
VLS252008ET-100M.pdf
Availability of VLS252008ET-100M
QUANTITY
VLS252008ET-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252008ET-100M
Internal Part NumberEIS-VLS252008ET-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating410mA
Current - Saturation430mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.232 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252008ET-100M
Related LinksVLS25200, VLS252008ET-100M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252008ET-100M Details Description
Related parts for VLS252008ET-100M
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf