TDK Corporation VLS252008ET-1R0N
VLS252008ET-1R0N picture photo
Mfg. Part Number
VLS252008ET-1R0N
Brief Description
FIXED IND 1UH 970MA 219 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS252008ET-1R0N.pdf
Availability of VLS252008ET-1R0N
QUANTITY
VLS252008ET-1R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252008ET-1R0N
Internal Part NumberEIS-VLS252008ET-1R0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating970mA
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)219 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252008ET-1R0N
Related LinksVLS25200, VLS252008ET-1R0N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252008ET-1R0N Details Description
Related parts for VLS252008ET-1R0N
CIR BRKR THRM 13A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 51 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SPADE 14-16AWG #8 BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 33K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf