TDK Corporation VLS252012HBX-2R2M-1
VLS252012HBX-2R2M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012HBX-2R2M-1
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.3A 102 MOHM
Datasheet Download
VLS252012HBX-2R2M-1.pdf
Availability of VLS252012HBX-2R2M-1
QUANTITY
VLS252012HBX-2R2M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012HBX-2R2M-1
Internal Part NumberEIS-VLS252012HBX-2R2M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2.04A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)102 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012HBX-2R2M-1
Related LinksVLS252012, VLS252012HBX-2R2M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012HBX-2R2M-1 Details Description
Related parts for VLS252012HBX-2R2M-1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 120 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf