TDK Corporation VLS252012HBX-6R8M-1
VLS252012HBX-6R8M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012HBX-6R8M-1
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.15A 372 MOHM
Datasheet Download
VLS252012HBX-6R8M-1.pdf
Availability of VLS252012HBX-6R8M-1
QUANTITY
VLS252012HBX-6R8M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012HBX-6R8M-1
Internal Part NumberEIS-VLS252012HBX-6R8M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.15A
Current - Saturation940mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)372 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012HBX-6R8M-1
Related LinksVLS252012, VLS252012HBX-6R8M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012HBX-6R8M-1 Details Description
Related parts for VLS252012HBX-6R8M-1
CAP FILM 1600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE FLAG NAT 4 18LB datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf