TDK Corporation VLS252015ET-6R8M
VLS252015ET-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
VLS252015ET-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 730MA 480 MOHM
Datasheet Download
VLS252015ET-6R8M.pdf
Availability of VLS252015ET-6R8M
QUANTITY
VLS252015ET-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252015ET-6R8M
Internal Part NumberEIS-VLS252015ET-6R8M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating730mA
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252015ET-6R8M
Related LinksVLS25201, VLS252015ET-6R8M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252015ET-6R8M Details Description
Related parts for VLS252015ET-6R8M
IC TXRX RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ 8SO datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE REVERSE SMA JACK TO IPEX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf