TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD18BB
D38999/26WD18BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD18BB.pdf
Availability of D38999/26WD18BB
QUANTITY
D38999/26WD18BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18BB
Related LinksD38999/, D38999/26WD18BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD18BB Details Description
Related parts for D38999/26WD18BB
RES SMD 54.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 14POS GOLD datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH UNCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
TERM RING NON-INSUL 6AWG 5/16" datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf