TDK Corporation VLS3010ET-100M
VLS3010ET-100M picture photo
Mfg. Part Number
VLS3010ET-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 560MA 468 MOHM
Datasheet Download
VLS3010ET-100M.pdf
Availability of VLS3010ET-100M
QUANTITY
VLS3010ET-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS3010ET-100M
Internal Part NumberEIS-VLS3010ET-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating560mA
Current - Saturation560mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)468 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS3010ET-100M
Related LinksVLS3010, VLS3010ET-100M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS3010ET-100M Details Description
Related parts for VLS3010ET-100M
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 200W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
DIN TYPE R RA REC LF CNR datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 4.7K OHM 24DRT datasheet.pdf