TDK Corporation VLS4012ET-4R7M
VLS4012ET-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
VLS4012ET-4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 118 MOHM
Datasheet Download
VLS4012ET-4R7M.pdf
Availability of VLS4012ET-4R7M
QUANTITY
VLS4012ET-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS4012ET-4R7M
Internal Part NumberEIS-VLS4012ET-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)118 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS4012ET-4R7M
Related LinksVLS4012, VLS4012ET-4R7M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS4012ET-4R7M Details Description
Related parts for VLS4012ET-4R7M
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN 3P4W 60A/3P 480V RED datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
HDR 20POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf