FFF 86092645113H65000E1
86092645113H65000E1 picture photo
Mfg. Part Number
86092645113H65000E1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
DIN RA HEADER F
Datasheet Download
86092645113H65000E1.pdf
Availability of 86092645113H65000E1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
86092645113H65000E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 86092645113H65000E1
Internal Part NumberEIS-86092645113H65000E1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL8609 Series Leaded 26/Apr/2008
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
Series8609
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolyester Thermoplastic
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86092645113H65000E1
Related Links860926451, 86092645113H65000E1 Datasheet, FFF Distributor
86092645113H65000E1 Details Description
Related parts for 86092645113H65000E1
SCR PHAS CONT 1200V 330A TO-118C datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 3.2KHZ PCB datasheet.pdf
IC VCOM CALIBRTR TFT-LCD 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 3MM PNP datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS STR 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf