Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ15-GS08
VLZ15-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ15-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ15-GS08.pdf
Availability of VLZ15-GS08
QUANTITY
VLZ15-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ15-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ15-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)16 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ15-GS08
Related LinksVLZ15, VLZ15-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ15-GS08 Details Description
Related parts for VLZ15-GS08
RES ARRAY 9 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 195A D2PAK datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf