Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ27A-GS08
VLZ27A-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ27A-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 24.89V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ27A-GS08.pdf
Availability of VLZ27A-GS08
QUANTITY
VLZ27A-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ27A-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ27A-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24.89V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 23V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ27A-GS08
Related LinksVLZ27, VLZ27A-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ27A-GS08 Details Description
Related parts for VLZ27A-GS08
CAP TANT 10UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 320MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 400V TO-92 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/47 /K 55 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf