Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ30D-GS18
VLZ30D-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ30D-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 29.77V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ30D-GS18.pdf
Availability of VLZ30D-GS18
QUANTITY
VLZ30D-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ30D-GS18
Internal Part NumberEIS-VLZ30D-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)29.77V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 27.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ30D-GS18
Related LinksVLZ30, VLZ30D-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ30D-GS18 Details Description
Related parts for VLZ30D-GS18
CONN PIN 18-22AWG PRE-TIN M-UMNL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOS PROOF SPDT datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SCR 1600V 520A TO-118 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A STAR datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf