| Internal Part Number | EIS-VM801B43A-PL | |
| Video File | FT801 IC from FTDI - Another Geek Moment Product Preview | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED, Graphic | |
| Series | - | |
| Display Type | TFT - Color | |
| Display Mode | Transmissive | |
| Touchscreen | Capacitive | |
| Diagonal Screen Size | 4.3" (109.22mm) | |
| Viewing Area | 111.50mm W x 73.50mm H | |