Recom Power REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2.pdf
Availability of REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
QUANTITY
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Related LinksREC10-1212S, REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
PLUG HSG 26POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
VARISTOR 389V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 LW SN/PB datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf