IXYS Corporation VMM1500-0075P
VMM1500-0075P picture photo
Mfg. Part Number
VMM1500-0075P
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 75V 1500A Y3-LI
Datasheet Download
VMM1500-0075P.pdf
Availability of VMM1500-0075P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VMM1500-0075P Order Process
Ship out your order
Specifications of VMM1500-0075P
Internal Part NumberEIS-VMM1500-0075P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingBulk
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1500A
Rds On (Max) @ Id, Vgs0.8 mOhm @ 1200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2480nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY3-Li
Supplier Device PackageY3-Li
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMM1500-0075P
Related LinksVMM150, VMM1500-0075P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VMM1500-0075P Details Description
Related parts for VMM1500-0075P
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 48V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.2A 12TDFN datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf