CUI Inc. VMS-300-36
VMS-300-36 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-300-36
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Datasheet Download
VMS-300-36.pdf
Availability of VMS-300-36
QUANTITY
VMS-300-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-300-36
Internal Part NumberEIS-VMS-300-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVMS-300 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS-300 Series AC-DC Medical Power Supplies
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-300
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)300W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.0kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-300-36
Related LinksVMS-3, VMS-300-36 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-300-36 Details Description
Related parts for VMS-300-36
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
POLISH FILM MEDIUM 105MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 20QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE PIN datasheet.pdf