CUI Inc. VMS-300-36
VMS-300-36 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-300-36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Datasheet Download
VMS-300-36.pdf
Availability of VMS-300-36
QUANTITY
VMS-300-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-300-36
Internal Part NumberEIS-VMS-300-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVMS-300 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS-300 Series AC-DC Medical Power Supplies
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-300
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)300W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.0kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-300-36
Related LinksVMS-3, VMS-300-36 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-300-36 Details Description
Related parts for VMS-300-36
TVS DIODE 486VWM 777VC SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 11.3 datasheet.pdf
LED ACCY MOUNTING SPACER 0.606" datasheet.pdf
TAPE DRIVER SHAFT/MOD.23156-06 datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FF FLACHSTECKER 2,8 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.068UF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf