Diodes Incorporated VN10LFTC
VN10LFTC picture photo
Mfg. Part Number
VN10LFTC
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 0.15A SOT23-3
Datasheet Download
VN10LFTC.pdf
Availability of VN10LFTC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VN10LFTC Order Process
Ship out your order
Specifications of VN10LFTC
Internal Part NumberEIS-VN10LFTC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds60pF @ 25V
Power - Max330mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VN10LFTC
Related LinksVN10, VN10LFTC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
VN10LFTC Details Description
Related parts for VN10LFTC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
16 WAY HEADER VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 600V TO-220AC datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LP2N 5.08/44/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 1.33A 150 MOHM datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-55 datasheet.pdf
MICRO 31 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf