ST VN5E160S-E
VN5E160S-E picture photo
Mfg. Part Number
VN5E160S-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SW M0-5 SGL 10A DGTL 8SOIC
Datasheet Download
VN5E160S-E.pdf
Availability of VN5E160S-E
QUANTITY
VN5E160S-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VN5E160S-E
Internal Part NumberEIS-VN5E160S-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVN5E160S-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower™ M0-5:Smart Power for High Side Switches and Solid State Relays
VIPower H-Bridges
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)7A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VN5E160S-E
Related LinksVN5E1, VN5E160S-E Datasheet, ST Distributor
VN5E160S-E Details Description
Related parts for VN5E160S-E
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMD datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL datasheet.pdf