FFF 79205-160HLF
79205-160HLF picture photo
Mfg. Part Number
79205-160HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK R/A
Datasheet Download
79205-160HLF.pdf
Availability of 79205-160HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79205-160HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 79205-160HLF
Internal Part NumberEIS-79205-160HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.250" (6.35mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79205-160HLF
Related Links79205-, 79205-160HLF Datasheet, FFF Distributor
79205-160HLF Details Description
Related parts for 79205-160HLF
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 SQ datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED 3MM 1POS GRN/RED WHT DIFF RA datasheet.pdf
SCREW,MACHINE,SLOT FL HD datasheet.pdf
680UF 450V 35X60MM 105C 2000H datasheet.pdf