ST VNB28N04
VNB28N04 picture photo
Mfg. Part Number
VNB28N04
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET POWER 42V 28A D2PAK
Datasheet Download
VNB28N04.pdf
Availability of VNB28N04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VNB28N04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VNB28N04
Internal Part NumberEIS-VNB28N04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNB28N04 View All Specifications
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesOMNIFET™, VIPower™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load31V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)19A
Rds On (Typ)35 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNB28N04
Related LinksVNB2, VNB28N04 Datasheet, ST Distributor
VNB28N04 Details Description
Related parts for VNB28N04
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 22 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 8MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4/NT/L/PE datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG NON-INV 6TSSOP datasheet.pdf
IC TRANS LDMOST 350W SOT-539A datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 5V 30W datasheet.pdf