ST VND5E025AYTR-E
VND5E025AYTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VND5E025AYTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO36
Datasheet Download
VND5E025AYTR-E.pdf
Availability of VND5E025AYTR-E
QUANTITY
VND5E025AYTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VND5E025AYTR-E
Internal Part NumberEIS-VND5E025AYTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVND5E025AY-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, VIPOWER™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)33A
Rds On (Typ)25 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case36-PowerFSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device PackagePowerSSO-36
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VND5E025AYTR-E
Related LinksVND5E02, VND5E025AYTR-E Datasheet, ST Distributor
VND5E025AYTR-E Details Description
Related parts for VND5E025AYTR-E
CAP FILM 100PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC NETWORK TERMINATOR MQFP44 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 151NH N27 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf