ST VNL5160S5TR-E
VNL5160S5TR-E picture photo
Mfg. Part Number
VNL5160S5TR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SW LOW SIDE 1CH 5A 8SOIC
Datasheet Download
VNL5160S5TR-E.pdf
Availability of VNL5160S5TR-E
QUANTITY
VNL5160S5TR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VNL5160S5TR-E
Internal Part NumberEIS-VNL5160S5TR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNL5160S5-E View All Specifications
Product Training ModulesOmniFET III Low-Side Driver Family
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesOMNIFET III™, VIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load36V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.5 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)3.5A
Rds On (Typ)160 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNL5160S5TR-E
Related LinksVNL516, VNL5160S5TR-E Datasheet, ST Distributor
VNL5160S5TR-E Details Description
Related parts for VNL5160S5TR-E
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 38MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf