ST VNP35N07
VNP35N07 picture photo
Mfg. Part Number
VNP35N07
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET N-CH 70V 35A TO-220
Datasheet Download
VNP35N07.pdf
Availability of VNP35N07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VNP35N07 Order Process
Ship out your order
Specifications of VNP35N07
Internal Part NumberEIS-VNP35N07
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOmniFET III Low-Side Driver Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesOMNIFET™, VIPower™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load55V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)25A
Rds On (Typ)280 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNP35N07
Related LinksVNP3, VNP35N07 Datasheet, ST Distributor
VNP35N07 Details Description
Related parts for VNP35N07
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG 3.3V 5A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 240MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 4/3A 3600MAH NIMH datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 400V TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 45MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
3900UF 63V 30X30 datasheet.pdf