ST VNQ05XSP16
VNQ05XSP16 picture photo
Mfg. Part Number
VNQ05XSP16
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SSR HIGH SIDE QUAD POWERSO16
Datasheet Download
VNQ05XSP16.pdf
Availability of VNQ05XSP16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VNQ05XSP16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VNQ05XSP16
Internal Part NumberEIS-VNQ05XSP16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNQ05XSP16 View All Specifications
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load5.5 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)5A
Rds On (Typ)110 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case16-PowerBSOP (0.370", 9.40mm Width)
Supplier Device PackagePowerSO-16™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNQ05XSP16
Related LinksVNQ05, VNQ05XSP16 Datasheet, ST Distributor
VNQ05XSP16 Details Description
Related parts for VNQ05XSP16
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf