ST VNQ5E160AKTR-E
VNQ5E160AKTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VNQ5E160AKTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DVR QUAD HIGH SIDE POWERSSO24
Datasheet Download
VNQ5E160AKTR-E.pdf
Availability of VNQ5E160AKTR-E
QUANTITY
VNQ5E160AKTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VNQ5E160AKTR-E
Internal Part NumberEIS-VNQ5E160AKTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNQ5E160AK-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)7A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-SOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-24™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNQ5E160AKTR-E
Related LinksVNQ5E16, VNQ5E160AKTR-E Datasheet, ST Distributor
VNQ5E160AKTR-E Details Description
Related parts for VNQ5E160AKTR-E
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER FOR N-CH MOSFET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 4N STD TEMP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPECIAL METRIC UNIVERSAL SAEFTY datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf