FFF VP10658400J0G
VP10658400J0G picture photo
Mfg. Part Number
VP10658400J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB RIS CLA SINGLE/T
Datasheet Download
VP10658400J0G.pdf
Availability of VP10658400J0G
QUANTITY
VP10658400J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VP10658400J0G
Internal Part NumberEIS-VP10658400J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current65A
Voltage300V
Wire Gauge6-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw2.15 Nm (19 Lb-In)
Screw ThreadM4.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VP10658400J0G
Related LinksVP1065, VP10658400J0G Datasheet, FFF Distributor
VP10658400J0G Details Description
Related parts for VP10658400J0G
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 34.5MM CHASSIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf