Triad Magnetics VPL36-700
VPL36-700 picture photo
Mfg. Part Number
VPL36-700
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR PWR 36V 0.7A CHASSIS
Datasheet Download
VPL36-700.pdf
Availability of VPL36-700
QUANTITY
VPL36-700 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPL36-700
Internal Part NumberEIS-VPL36-700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPL36-700
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)36V
Current - Output (Max)0.7A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max25.0 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension57.15mm L x 101.6mm W
Height - Seated (Max)49.22 mm
Voltage - Isolation3500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPL36-700
Related LinksVPL3, VPL36-700 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPL36-700 Details Description
Related parts for VPL36-700
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 64A TO220-FP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf