Triad Magnetics VPP28-090
VPP28-090 picture photo
Mfg. Part Number
VPP28-090
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
VPP28-090.pdf
Availability of VPP28-090
QUANTITY
VPP28-090 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPP28-090
Internal Part NumberEIS-VPP28-090
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVPP Series
3D ModelVPP28-090
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 180mA, Series 90mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)28.58mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPP28-090
Related LinksVPP2, VPP28-090 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPP28-090 Details Description
Related parts for VPP28-090
RES SMD 28K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS W/PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 6 POSITION datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SIP DL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf