Triad Magnetics VPP28-180-B
VPP28-180-B picture photo
Mfg. Part Number
VPP28-180-B
Brief Description
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE
Datasheet Download
VPP28-180-B.pdf
Availability of VPP28-180-B
QUANTITY
VPP28-180-B Order Process
Ship out your order
Specifications of VPP28-180-B
Internal Part NumberEIS-VPP28-180-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPP28-180
Standard Package60
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 360mA, Series 180mA
Center TapNo
Power - Max5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPP28-180-B
Related LinksVPP28, VPP28-180-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPP28-180-B Details Description
Related parts for VPP28-180-B
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SRT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SNGL W/SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO SGL 300MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SENS 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
INDIVIDUAL CABLE W 40PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf