Cornell Dubilier Electronics VPR122U012E1L
VPR122U012E1L picture photo
Mfg. Part Number
VPR122U012E1L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 12V RADIAL
Datasheet Download
VPR122U012E1L.pdf
Availability of VPR122U012E1L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VPR122U012E1L Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR122U012E1L
Internal Part NumberEIS-VPR122U012E1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVPR
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating12V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.64A
Impedance-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR122U012E1L
Related LinksVPR122, VPR122U012E1L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR122U012E1L Details Description
Related parts for VPR122U012E1L
IC OPAMP VFB 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 33V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI780S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
3G3MX ETHERCAT OPTION CARD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC REG BOOST 4.5V 0.4A 8WLCSP datasheet.pdf
IC LED DRIVER RGLTR DIM 1A 16WLP datasheet.pdf